IXYS Corporation IXFK26N60Q
IXFK26N60Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK26N60Q
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO-264
Datasheet Download
IXFK26N60Q.pdf
Availability of IXFK26N60Q
QUANTITY
IXFK26N60Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK26N60Q
Internal Part NumberEIS-IXFK26N60Q
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs250 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5100pF @ 25V
Power - Max360W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK26N60Q
Related LinksIXFK2, IXFK26N60Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK26N60Q Details Description
Related parts for IXFK26N60Q
CONTACT CS1.6 HD R18-16 GLD I datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN CAP 9POS MINI-U-MNL NAT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
JACKPAC TEST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/50 AU datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 20% 16V SMD datasheet.pdf