IXYS Corporation IXFK44N60
IXFK44N60 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK44N60
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 44A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK44N60.pdf
Availability of IXFK44N60
QUANTITY
IXFK44N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK44N60
Internal Part NumberEIS-IXFK44N60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8900pF @ 25V
Power - Max560W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK44N60
Related LinksIXFK, IXFK44N60 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK44N60 Details Description
Related parts for IXFK44N60
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 34.4KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
SERIAL CNVRTR UNIT IRON MOTOR datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PRE-WIRED ALUMINUM CABINET datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
XEON HW RETENTION MECHANISM datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKES datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf