IXYS Corporation IXFK44N80Q3
IXFK44N80Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK44N80Q3
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 44A TO-264
Datasheet Download
IXFK44N80Q3.pdf
Availability of IXFK44N80Q3
QUANTITY
IXFK44N80Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK44N80Q3
Internal Part NumberEIS-IXFK44N80Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9840pF @ 25V
Power - Max1250W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK44N80Q3
Related LinksIXFK4, IXFK44N80Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK44N80Q3 Details Description
Related parts for IXFK44N80Q3
CAP FILM 3300PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
IC TXRX SFTWR SEL DTE/DCE 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PIN 12 AWG TIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf