Vishay/Dale RNC60H4751BRB14
RNC60H4751BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4751BRB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4751BRB14.pdf
Availability of RNC60H4751BRB14
QUANTITY
RNC60H4751BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4751BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4751BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4751BRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4751BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4751BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4751BRB14
IC PROGRAM 4.900V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC PWR MOD PROG ISO 15A 1200V datasheet.pdf
CONN SFP+ 2X6 CAGE/COMBO LIGHTS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 360MA 390 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPTER 5P-5P F-M PNL MNT datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 1, datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.508" (12.90mm) datasheet.pdf
270UF 200V 26X68 105C AXI datasheet.pdf