IXYS Corporation IXFK48N55
IXFK48N55 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N55
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 48A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK48N55.pdf
Availability of IXFK48N55
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFK48N55 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N55
Internal Part NumberEIS-IXFK48N55
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8900pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N55
Related LinksIXFK, IXFK48N55 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N55 Details Description
Related parts for IXFK48N55
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 3POS TH datasheet.pdf
4.2MM WTB RAHDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
CUT OFF BLADE datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf