IXYS Corporation IXFK64N60P
IXFK64N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK64N60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 64A TO-264
Datasheet Download
IXFK64N60P.pdf
Availability of IXFK64N60P
QUANTITY
IXFK64N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK64N60P
Internal Part NumberEIS-IXFK64N60P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C64A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs96 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds12000pF @ 25V
Power - Max1040W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK64N60P
Related LinksIXFK6, IXFK64N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK64N60P Details Description
Related parts for IXFK64N60P
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 50VDC 2220 datasheet.pdf
OUTLET DEEP BOX PENDANT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf