IXYS Corporation IXFK80N20
IXFK80N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXFK80N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK80N20.pdf
Availability of IXFK80N20
QUANTITY
IXFK80N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK80N20
Internal Part NumberEIS-IXFK80N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs280nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5900pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK80N20
Related LinksIXFK, IXFK80N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK80N20 Details Description
Related parts for IXFK80N20
RES SMD 17.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20PLCC datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W-B VERT GOLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 4MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
2200UF 63V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf