IXYS Corporation IXFK80N20Q
IXFK80N20Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFK80N20Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA
Datasheet Download
IXFK80N20Q.pdf
Availability of IXFK80N20Q
QUANTITY
IXFK80N20Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK80N20Q
Internal Part NumberEIS-IXFK80N20Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4600pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264AA (IXFK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK80N20Q
Related LinksIXFK8, IXFK80N20Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK80N20Q Details Description
Related parts for IXFK80N20Q
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 1K OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DISPL 0.4" DUAL DGT SUPER RED CA datasheet.pdf
FO C/A LC YEL MTRJ 50/125 YEL datasheet.pdf
CONN PLUG 3.96MM 2POS datasheet.pdf