IXYS Corporation IXFN100N10S3
IXFN100N10S3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN100N10S3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 100A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN100N10S3.pdf
Availability of IXFN100N10S3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXFN100N10S3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN100N10S3
Internal Part NumberEIS-IXFN100N10S3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A
Rds On (Max) @ Id, Vgs15 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN100N10S3
Related LinksIXFN10, IXFN100N10S3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN100N10S3 Details Description
Related parts for IXFN100N10S3
JUMPER-H1505TR/A2015B/H1505TR 6" datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 390 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 125mA Backlight 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.05A 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 274 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE CAT6A 4COND 26AWG 1640.42' datasheet.pdf
ANTENNA DUAL BAND WI-FI 7" HINGE datasheet.pdf