IXYS Corporation IXFN100N50Q3
IXFN100N50Q3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN100N50Q3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 82A SOT-227
Datasheet Download
IXFN100N50Q3.pdf
Availability of IXFN100N50Q3
QUANTITY
IXFN100N50Q3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN100N50Q3
Internal Part NumberEIS-IXFN100N50Q3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQ3-Class HiPerFET™ Power MOSFETs
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs255nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13800pF @ 25V
Power - Max960W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN100N50Q3
Related LinksIXFN10, IXFN100N50Q3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN100N50Q3 Details Description
Related parts for IXFN100N50Q3
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SWITCH datasheet.pdf
RES 2.51 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.25A 16MSOP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X2 BLK KEYA0 datasheet.pdf