IXYS Corporation IXFN170N30P
IXFN170N30P picture photo
Mfg. Part Number
IXFN170N30P
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 138A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN170N30P.pdf
Availability of IXFN170N30P
QUANTITY
IXFN170N30P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN170N30P
Internal Part NumberEIS-IXFN170N30P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C138A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 85A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs258nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds20000pF @ 25V
Power - Max890W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN170N30P
Related LinksIXFN1, IXFN170N30P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN170N30P Details Description
Related parts for IXFN170N30P
CAP CER 1.5PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .125DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 100MA CP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
SGE-225-2-1120 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
SR BTS CS CB 20ASYCP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf