IXYS Corporation IXFN32N100P
IXFN32N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXFN32N100P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 27A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN32N100P.pdf
Availability of IXFN32N100P
QUANTITY
IXFN32N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN32N100P
Internal Part NumberEIS-IXFN32N100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs225nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14200pF @ 25V
Power - Max690W