IXYS Corporation IXFN340N06
IXFN340N06 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN340N06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 340A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN340N06.pdf
Availability of IXFN340N06
QUANTITY
IXFN340N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN340N06
Internal Part NumberEIS-IXFN340N06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C340A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs600nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16800pF @ 25V
Power - Max700W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN340N06
Related LinksIXFN3, IXFN340N06 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN340N06 Details Description
Related parts for IXFN340N06
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDSW 10A PCB 79253327 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 3.15"W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf