IXYS Corporation IXFN340N06
IXFN340N06 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN340N06
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 340A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN340N06.pdf
Availability of IXFN340N06
QUANTITY
IXFN340N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN340N06
Internal Part NumberEIS-IXFN340N06
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C340A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs600nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds16800pF @ 25V
Power - Max700W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN340N06
Related LinksIXFN3, IXFN340N06 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN340N06 Details Description
Related parts for IXFN340N06
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 3.08V SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 120MA 3.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 10V U2J 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 82MA 57.3 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC CTLR PFC/FLYBACK datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 360MA 5.07 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
Programmable Logic Device Family IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 2.7PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf