Vishay/Dale RWR78S2002FSS73
RWR78S2002FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2002FSS73
Brief Description
RES 20K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2002FSS73.pdf
Availability of RWR78S2002FSS73
QUANTITY
RWR78S2002FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2002FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S2002FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2002FSS73
Related LinksRWR78S2, RWR78S2002FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2002FSS73 Details Description
Related parts for RWR78S2002FSS73
CAP CER 100PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
LED REPL 50LED PAR30 525NM GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 2400PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 25PPM datasheet.pdf