IXYS Corporation IXFN50N80Q2
IXFN50N80Q2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFN50N80Q2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 50A SOT-227B
Datasheet Download
IXFN50N80Q2.pdf
Availability of IXFN50N80Q2
QUANTITY
IXFN50N80Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFN50N80Q2
Internal Part NumberEIS-IXFN50N80Q2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A
Rds On (Max) @ Id, Vgs160 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs260nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13500pF @ 25V
Power - Max890W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFN50N80Q2
Related LinksIXFN5, IXFN50N80Q2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFN50N80Q2 Details Description
Related parts for IXFN50N80Q2
D-SUB CABLE - MMU15K/MC16M/X datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES MO 1/2W 68KOHM 5% AXL datasheet.pdf
MT-RJ/MT-RJ 10M1 C/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A TO220FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf