IXYS Corporation IXFP26N50P3
IXFP26N50P3 picture photo
Mfg. Part Number
IXFP26N50P3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 26A TO-220
Datasheet Download
IXFP26N50P3.pdf
Availability of IXFP26N50P3
QUANTITY
IXFP26N50P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFP26N50P3
Internal Part NumberEIS-IXFP26N50P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, Polar3™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs42nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2220pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFP26N50P3
Related LinksIXFP2, IXFP26N50P3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFP26N50P3 Details Description
Related parts for IXFP26N50P3
IC REG LDO 12V 0.1A 8SO datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SC70-4 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 2" datasheet.pdf
CIR REDUCTION SLEEVE 4 TO 8 AW datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf