IXYS Corporation IXFQ24N50Q
IXFQ24N50Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFQ24N50Q
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 24A TO-3P
Datasheet Download
IXFQ24N50Q.pdf
Availability of IXFQ24N50Q
QUANTITY
IXFQ24N50Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFQ24N50Q
Internal Part NumberEIS-IXFQ24N50Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFQ24N50Q
Related LinksIXFQ2, IXFQ24N50Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFQ24N50Q Details Description
Related parts for IXFQ24N50Q
CAP CER 10UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
RES 237 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 280MA 450 MOHM datasheet.pdf