IXYS Corporation IXFR102N30P
IXFR102N30P picture photo
Mfg. Part Number
IXFR102N30P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 60A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR102N30P.pdf
Availability of IXFR102N30P
QUANTITY
IXFR102N30P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR102N30P
Internal Part NumberEIS-IXFR102N30P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™ HiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs36 mOhm @ 51A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs224nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7500pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR102N30P
Related LinksIXFR1, IXFR102N30P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR102N30P Details Description
Related parts for IXFR102N30P
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC INVERTER TRPL SCHM TRG 8ULLGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 250' datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .229M 25POS datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM SMD datasheet.pdf