IXYS Corporation IXFR12N100Q
IXFR12N100Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFR12N100Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 10A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR12N100Q.pdf
Availability of IXFR12N100Q
QUANTITY
IXFR12N100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR12N100Q
Internal Part NumberEIS-IXFR12N100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.1 Ohm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2900pF @ 25V
Power - Max250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR12N100Q
Related LinksIXFR1, IXFR12N100Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR12N100Q Details Description
Related parts for IXFR12N100Q
IC MONITOR 4.6V SUPPLY TO92-3 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TAPE POLY ESD CLEAR 3/4"X72YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 38KHZ datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 675MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
DSUB DA PLASTIC BRACKET D*/D*M datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf