IXYS Corporation IXFR180N10
IXFR180N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXFR180N10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 165A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR180N10.pdf
Availability of IXFR180N10
QUANTITY
IXFR180N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR180N10
Internal Part NumberEIS-IXFR180N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C165A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs400nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9400pF @ 25V
Power - Max400W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR180N10
Related LinksIXFR1, IXFR180N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR180N10 Details Description
Related parts for IXFR180N10
JUMPER-H1505TR/A3048Y/H1505TR 6" datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf