IXYS Corporation IXFR18N90P
IXFR18N90P picture photo
Mfg. Part Number
IXFR18N90P
Brief Description
MOSFET N-CH 900V ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR18N90P.pdf
Availability of IXFR18N90P
QUANTITY
IXFR18N90P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR18N90P
Internal Part NumberEIS-IXFR18N90P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product900 V Polar HiPerFET™ Power MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs660 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs97nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5230pF @ 25V
Power - Max200W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR18N90P
Related LinksIXFR1, IXFR18N90P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR18N90P Details Description
Related parts for IXFR18N90P
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360BGA datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 28V YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT R/A PCB datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf