IXYS Corporation IXFR24N90Q
IXFR24N90Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFR24N90Q
Brief Description
MOSFET N-CH 900V ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR24N90Q.pdf
Availability of IXFR24N90Q
QUANTITY
IXFR24N90Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR24N90Q
Internal Part NumberEIS-IXFR24N90Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C-
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR24N90Q
Related LinksIXFR2, IXFR24N90Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR24N90Q Details Description
Related parts for IXFR24N90Q
THYRISTOR 800V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 590MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO263AB datasheet.pdf
CIR BRKR 7.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf