IXYS Corporation IXFR36N50P
IXFR36N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXFR36N50P
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 19A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXFR36N50P.pdf
Availability of IXFR36N50P
QUANTITY
IXFR36N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFR36N50P
Internal Part NumberEIS-IXFR36N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs93nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5500pF @ 25V
Power - Max156W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFR36N50P
Related LinksIXFR3, IXFR36N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFR36N50P Details Description
Related parts for IXFR36N50P
ROTARY SWITCH 1/2 DIAMETER 200MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 20PLCC datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
BOX PLSTC AMD/CL 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
40V SILICON HIGH CURRENT LOW LEAKAGE SCHOTTKY DIODE IC datasheet.pdf