| Internal Part Number | EIS-IXFR90N20 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | - | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90A (Tc) | |