IXYS Corporation IXFT15N80Q
IXFT15N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFT15N80Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 15A TO-268
Datasheet Download
IXFT15N80Q.pdf
Availability of IXFT15N80Q
QUANTITY
IXFT15N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT15N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFT15N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs90nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4300pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT15N80Q
Related LinksIXFT1, IXFT15N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT15N80Q Details Description
Related parts for IXFT15N80Q
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SLOP213 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 71.1DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
LFG IP67 COVER MS46-520 SINGLE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 800MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf