Vishay/Dale RN50E1210BB14
RN50E1210BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1210BB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1210BB14.pdf
Availability of RN50E1210BB14
QUANTITY
RN50E1210BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1210BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1210BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1210BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1210BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1210BB14 Details Description
Related parts for RN50E1210BB14
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MIDGET FUSE 1KVDC FST 3A SOLAR datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-18V 4.2A datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf