IXYS Corporation IXFT70N15
IXFT70N15 picture photo
Mfg. Part Number
IXFT70N15
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 70A TO-268
Datasheet Download
IXFT70N15.pdf
Availability of IXFT70N15
QUANTITY
IXFT70N15 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT70N15
Internal Part NumberEIS-IXFT70N15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3600pF @ 25V
Power - Max300W