IXYS Corporation IXFT70N15
IXFT70N15 picture photo
Mfg. Part Number
IXFT70N15
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 70A TO-268
Datasheet Download
IXFT70N15.pdf
Availability of IXFT70N15
QUANTITY
IXFT70N15 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFT70N15
Internal Part NumberEIS-IXFT70N15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3600pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFT70N15
Related LinksIXFT, IXFT70N15 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFT70N15 Details Description
Related parts for IXFT70N15
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC PRINTR INTFC TXRX/BUFF 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSISTOR LDMOST datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1708 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 8A DPAK datasheet.pdf
1MM DDR2 DIMM SMT W/ LUB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf