IXYS Corporation IXFX24N100
IXFX24N100 picture photo
Mfg. Part Number
IXFX24N100
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 24A PLUS 247
Datasheet Download
IXFX24N100.pdf
Availability of IXFX24N100
QUANTITY
IXFX24N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX24N100
Internal Part NumberEIS-IXFX24N100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C24A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs390 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs267nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8700pF @ 25V
Power - Max560W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX24N100
Related LinksIXFX2, IXFX24N100 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX24N100 Details Description
Related parts for IXFX24N100
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR CS4207 datasheet.pdf
WALL MOUNT CABINET 19" 9U BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 17A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 48W datasheet.pdf