IXYS Corporation IXFX27N80Q
IXFX27N80Q picture photo
Mfg. Part Number
IXFX27N80Q
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 27A PLUS 247
Datasheet Download
IXFX27N80Q.pdf
Availability of IXFX27N80Q
QUANTITY
IXFX27N80Q Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX27N80Q
Internal Part NumberEIS-IXFX27N80Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs320 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7600pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX27N80Q
Related LinksIXFX2, IXFX27N80Q Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX27N80Q Details Description
Related parts for IXFX27N80Q
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DUAL INTRFAC 24SOIC datasheet.pdf
IC LIN PHYSICAL INTERFACE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf
KPTC 24C 24#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf