| Internal Part Number | EIS-IXFX32N90P | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HiPerFET™, PolarP2™ | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 32A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 300 mOhm @ 16A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 215nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 10600pF @ 25V | |
| Power - Max | 960W | |