IXYS Corporation IXGA24N120C3
IXGA24N120C3 picture photo
Mfg. Part Number
IXGA24N120C3
Brief Description
IGBT 1200V 48A 250W TO263
Datasheet Download
IXGA24N120C3.pdf
Availability of IXGA24N120C3
QUANTITY
IXGA24N120C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGA24N120C3
Internal Part NumberEIS-IXGA24N120C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Current - Collector Pulsed (Icm)96A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.2V @ 15V, 20A
Power - Max250W
Switching Energy1.16mJ (on), 470µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge79nC
Td (on/off) @ 25°C16ns/93ns
Test Condition600V, 20A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263 (IXGA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGA24N120C3
Related LinksIXGA24, IXGA24N120C3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGA24N120C3 Details Description
Related parts for IXGA24N120C3
FUSE BLOCK CART 500V 15A CHASSIS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A TO-18 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 5 P AWG 26-24 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf