IXYS Corporation IXGH10N100
IXGH10N100 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH10N100
Brief Description
IGBT 1000V 20A 100W TO247AD
Datasheet Download
IXGH10N100.pdf
Availability of IXGH10N100
QUANTITY
IXGH10N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH10N100
Internal Part NumberEIS-IXGH10N100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 10A
Power - Max100W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH10N100
Related LinksIXGH1, IXGH10N100 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH10N100 Details Description
Related parts for IXGH10N100
IC REG LDO 5.05V 1.5A TO3-2 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .973" ID 1000PCS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
IC REG BUCK 2V 0.5A SYNC 6TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W SMBG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
HDM 5SMPR090F140F T datasheet.pdf
OSC XO 24.5760MHZ CMOS SMD datasheet.pdf