IXYS Corporation IXGH25N100U1
IXGH25N100U1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH25N100U1
Brief Description
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD
Datasheet Download
IXGH25N100U1.pdf
Availability of IXGH25N100U1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGH25N100U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH25N100U1
Internal Part NumberEIS-IXGH25N100U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 25A
Power - Max200W
Switching Energy5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge130nC
Td (on/off) @ 25°C100ns/500ns
Test Condition800V, 25A, 33 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH25N100U1
Related LinksIXGH25, IXGH25N100U1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH25N100U1 Details Description
Related parts for IXGH25N100U1
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X1X1" 6A MED datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 102MM TOTAL L datasheet.pdf
HDR STR SIG 4R 96POS PF datasheet.pdf