IXYS Corporation IXGH30N60B4
IXGH30N60B4 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH30N60B4
Brief Description
IGBT 600V 66A 190W TO247
Datasheet Download
IXGH30N60B4.pdf
Availability of IXGH30N60B4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGH30N60B4 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH30N60B4
Internal Part NumberEIS-IXGH30N60B4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Aug/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)66A
Current - Collector Pulsed (Icm)156A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 24A
Power - Max190W
Switching Energy440µJ (on), 700µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge77nC
Td (on/off) @ 25°C21ns/200ns
Test Condition400V, 24A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH30N60B4
Related LinksIXGH3, IXGH30N60B4 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH30N60B4 Details Description
Related parts for IXGH30N60B4
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 520VDC RAD datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT WH datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
IC HALL SENSOR 2AXIS ROT 8SOIC datasheet.pdf
PT 8C 8#20 SKT RECP datasheet.pdf
28 V/66 W/100 W DC/DC Converters with Integral EMI Filter IC datasheet.pdf