IXYS Corporation IXGN60N60
IXGN60N60 picture photo
Mfg. Part Number
IXGN60N60
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 100A SOT-227B
Datasheet Download
IXGN60N60.pdf
Availability of IXGN60N60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGN60N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGN60N60
Internal Part NumberEIS-IXGN60N60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 60A
Current - Collector Cutoff (Max)200µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGN60N60
Related LinksIXGN, IXGN60N60 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGN60N60 Details Description
Related parts for IXGN60N60
CAP CER 500PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
MODULE USB ADAPTER WITH MCU datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 128TQFP datasheet.pdf
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 100M OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROBE TIP FOR 9070 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
PCB PLUG 90 5.00MM 2 POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf