IXYS Corporation IXGR40N60B2D1
IXGR40N60B2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGR40N60B2D1
Brief Description
IGBT 600V 60A 167W ISOPLUS247
Datasheet Download
IXGR40N60B2D1.pdf
Availability of IXGR40N60B2D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGR40N60B2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGR40N60B2D1
Internal Part NumberEIS-IXGR40N60B2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)200A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 30A
Power - Max167W
Switching Energy400µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C18ns/130ns
Test Condition400V, 30A, 3.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGR40N60B2D1
Related LinksIXGR40, IXGR40N60B2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGR40N60B2D1 Details Description
Related parts for IXGR40N60B2D1
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PLL AUD CLK SYNTHESIZER 8SOIC datasheet.pdf
ANTENNA 915MHZ SWIVEL 12" MCX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 10A 1.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf