IXYS Corporation IXGR40N60CD1
IXGR40N60CD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGR40N60CD1
Brief Description
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247
Datasheet Download
IXGR40N60CD1.pdf
Availability of IXGR40N60CD1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXGR40N60CD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGR40N60CD1
Internal Part NumberEIS-IXGR40N60CD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT’s 600V Legacy 08/May/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesHiPerFAST™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 40A
Power - Max200W
Switching Energy850µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge116nC
Td (on/off) @ 25°C25ns/100ns
Test Condition480V, 40A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)3.5ns
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGR40N60CD1
Related LinksIXGR40, IXGR40N60CD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGR40N60CD1 Details Description
Related parts for IXGR40N60CD1
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A QC TERM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
INSERT BRIDGE INSULATED FOR PLUG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16QFN datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.19A SOT-89 datasheet.pdf