IXYS Corporation IXGT30N120BD1
IXGT30N120BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGT30N120BD1
Brief Description
IGBT 1200V TO268
Datasheet Download
IXGT30N120BD1.pdf
Availability of IXGT30N120BD1
QUANTITY
IXGT30N120BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGT30N120BD1
Internal Part NumberEIS-IXGT30N120BD1
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic-
Power - Max-
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGT30N120BD1
Related LinksIXGT30, IXGT30N120BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGT30N120BD1 Details Description
Related parts for IXGT30N120BD1
CONN SCREW LOCK FEMALE 4-40 ZINC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 9V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.6A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf