IXYS Corporation IXKN40N60C
IXKN40N60C picture photo
Mfg. Part Number
IXKN40N60C
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 40A SOT-227B
Datasheet Download
IXKN40N60C.pdf
Availability of IXKN40N60C
QUANTITY
IXKN40N60C Order Process
Ship out your order
Specifications of IXKN40N60C
Internal Part NumberEIS-IXKN40N60C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.9V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs250nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXKN40N60C
Related LinksIXKN4, IXKN40N60C Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXKN40N60C Details Description
Related parts for IXKN40N60C
BATTERY ALKALINE 1.5V AAA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
EYELET 0.187" BRASS TIN PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FPA/C 1746-IB32/IV32 2.0M datasheet.pdf
IC LINE DRIVER/RECEIVER 8-SO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0 LVDS datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf