Bourns Inc. 3361P-1-502G
3361P-1-502G picture photo
Mfg. Part Number
3361P-1-502G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W SMD
Datasheet Download
3361P-1-502G.pdf
Availability of 3361P-1-502G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3361P-1-502G Order Process
Ship out your order
Specifications of 3361P-1-502G
Internal Part NumberEIS-3361P-1-502G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3361 Model Epoxy May/2007
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3361 - Sealed
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.277" x 0.264" Face x 0.205" H (7.04mm x 6.71mm x 5.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3361P-1-502G
Related Links3361P-, 3361P-1-502G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3361P-1-502G Details Description
Related parts for 3361P-1-502G
IC REG LDO -5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1200MM X 800MM datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 680MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf