IXYS Corporation IXKR25N80C
IXKR25N80C picture photo
Mfg. Part Number
IXKR25N80C
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 25A ISOPLUS247
Datasheet Download
IXKR25N80C.pdf
Availability of IXKR25N80C
QUANTITY
IXKR25N80C Order Process
Ship out your order
Specifications of IXKR25N80C
Internal Part NumberEIS-IXKR25N80C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs150 mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 2mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs355nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXKR25N80C
Related LinksIXKR2, IXKR25N80C Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXKR25N80C Details Description
Related parts for IXKR25N80C
FILTER POWR LINE EMI FAST ON 20A datasheet.pdf
6 CONT JACK W/SOCKET INSERT datasheet.pdf
DIODE GPP 1PH 6A 800V GBU datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X6S 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-3.63V 20A 73W datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf