IXYS Corporation IXSA10N60B2D1
IXSA10N60B2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSA10N60B2D1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 20A 100W TO263
Datasheet Download
IXSA10N60B2D1.pdf
Availability of IXSA10N60B2D1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXSA10N60B2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSA10N60B2D1
Internal Part NumberEIS-IXSA10N60B2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)30A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 10A
Power - Max100W
Switching Energy430µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge17nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/180ns
Test Condition480V, 10A, 30 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-263 AA (IXSA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSA10N60B2D1
Related LinksIXSA10, IXSA10N60B2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSA10N60B2D1 Details Description
Related parts for IXSA10N60B2D1
COUPLING PWR LD/LDP/CD3 IVRY datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 492MA 482 MOHM datasheet.pdf
POT 350 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RC NETWORK 100 OHM 100PF 9-SIP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
1.7-3.6V 1MHZ IND TMP 8-TSSOP datasheet.pdf
BG STTSHLD ZP 12X16" 100EA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf