IXYS Corporation IXSH30N60U1
IXSH30N60U1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH30N60U1
Brief Description
IGBT 600V 50A 200W TO247
Datasheet Download
IXSH30N60U1.pdf
Availability of IXSH30N60U1
QUANTITY
IXSH30N60U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH30N60U1
Internal Part NumberEIS-IXSH30N60U1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Current - Collector Pulsed (Icm)100A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 30A
Power - Max200W
Switching Energy2.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge110nC
Td (on/off) @ 25°C60ns/400ns
Test Condition480V, 30A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH30N60U1
Related LinksIXSH3, IXSH30N60U1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH30N60U1 Details Description
Related parts for IXSH30N60U1
BOX ABS BLACK 8.66"L X 5.51"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 80POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CERTI-CRIMP FOR D1000-M datasheet.pdf
D4SL-N4AFA-N datasheet.pdf
300 L, 18MM PITCH, 15M RANGE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 250V datasheet.pdf