IXYS Corporation IXSH45N120
IXSH45N120 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH45N120
Brief Description
IGBT 1200V 75A 300W TO247AD
Datasheet Download
IXSH45N120.pdf
Availability of IXSH45N120
QUANTITY
IXSH45N120 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH45N120
Internal Part NumberEIS-IXSH45N120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Current - Collector Pulsed (Icm)180A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3V @ 15V, 45A
Power - Max300W
Switching Energy21mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge150nC
Td (on/off) @ 25°C80ns/400ns
Test Condition960V, 45A, 2.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH45N120
Related LinksIXSH4, IXSH45N120 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH45N120 Details Description
Related parts for IXSH45N120
CAP CER 10UF 4V X5R 0805 datasheet.pdf