AVX Corporation SR201A472KAATR2
SR201A472KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201A472KAATR2
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR201A472KAATR2.pdf
Availability of SR201A472KAATR2
QUANTITY
SR201A472KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201A472KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR201A472KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201A472KAATR2
Related LinksSR201A4, SR201A472KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201A472KAATR2 Details Description
Related parts for SR201A472KAATR2
RES 84.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
COMP.SPRING .12 DIA.X .5LGX.01 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 420MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA CLR datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
LED WHITE 3000K 90CRI SMD datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf