IXYS Corporation IXSK35N120AU1
IXSK35N120AU1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSK35N120AU1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 70A 300W TO264
Datasheet Download
IXSK35N120AU1.pdf
Availability of IXSK35N120AU1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXSK35N120AU1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSK35N120AU1
Internal Part NumberEIS-IXSK35N120AU1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Current - Collector Pulsed (Icm)140A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4V @ 15V, 35A
Power - Max300W
Switching Energy10mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge150nC
Td (on/off) @ 25°C80ns/400ns
Test Condition960V, 35A, 2.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264AA(IXSK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSK35N120AU1
Related LinksIXSK35, IXSK35N120AU1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSK35N120AU1 Details Description
Related parts for IXSK35N120AU1
RELAY OPTOMOS SP-NO 700MA 250V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 55UH 1A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.34A 21 MOHM TH datasheet.pdf