IXYS Corporation IXTA160N075T
IXTA160N075T picture photo
Mfg. Part Number
IXTA160N075T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 160A TO-263
Datasheet Download
IXTA160N075T.pdf
Availability of IXTA160N075T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTA160N075T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA160N075T
Internal Part NumberEIS-IXTA160N075T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs112nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4950pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA160N075T
Related LinksIXTA16, IXTA160N075T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA160N075T Details Description
Related parts for IXTA160N075T
SOCKET ADAPTER 28DIP TO 28DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049G/X 3" datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 8SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/REL OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf