IXYS Corporation IXTA200N055T2
IXTA200N055T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTA200N055T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 200A TO-263
Datasheet Download
IXTA200N055T2.pdf
Availability of IXTA200N055T2
QUANTITY
IXTA200N055T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA200N055T2
Internal Part NumberEIS-IXTA200N055T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C200A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.2 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs109nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6800pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA200N055T2
Related LinksIXTA20, IXTA200N055T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA200N055T2 Details Description
Related parts for IXTA200N055T2
THERMAL TAPE DOUBLE SIDED .008" datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 15POS GOLD datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf